ABD’li senatör Graham’dan F-16 mesajı

ABD’li Senatör Lindsay Graham Cumartesi günü Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirerek Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ile bir görüşme gerçekleştirmiş oldu.
Mabeyn Köşkü’nde meydana gelen görüşmede ikili siyasal ve ekonomik ilişkiler, terörle savaşım, müdafa sanayii alanındaki iş birliği mevzuları, Ukrayna- Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege- Akdeniz ve öteki bölgesel mevzular ele alındı. Görüşmenin başlangıcında Madrid’deki NATO Zirvesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi.
Zirve marjında iki ülke liderinin pozitif bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan sevinç dile getirildi. Türkiye- ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların esas alındığı bir zeminde ilerlemesi gerektiği ifade edildi. Müdafa sanayii alanında iş birliğinin ve F- 16 mevzusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği açıklandı. “F-16 SATIŞI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”
Cumhuriyetçi senatör Türkiye ziyaretinin dönüşünde F-16 harp uçakları ile ilgili mesajlarını Twitter’dan verdi.
Graham paylaşmış olduğu tweette, “Biden yönetiminin F-16’ları Türk Hava Kuvvetlerine satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. NATO müttefiklerimizin elindeki bu harp uçakları bir istikrar duygusu yaratacak ve Türk Ordusu’na kesinlikle ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun kabiliyetler kazandıracak” ifadelerini kullandı.

“ZAMAN ZAMAN SORUNLU BİR İLİŞKİMİZ OLSA DA…”
Graham yayınladığı mesajda “Ara sıra sorunlu bir ilişkimiz olsa da Türkiye ve ABD’nin iki millet arasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atması zorunludur” ifadeleri yer aldı.
Graham temasları esnasında Suriye’nin kuzeyinde devam eden süreci ve bunun Türkiye’ye etkilerini de konuştuklarını belirtti.
BİDEN DA “TÜRKİYE’YE F-16 SATMALIYIZ” DEMİŞTİ
Hafta sonu Madrid’de düzenlenen 32. NATO Liderler Zirvesi’nde konuşan ABD Başkanı Joe Biden Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin yapmış olduğu açıklamasında “Türkiye’ye F-16 satmalı ve jetlerini modernize etmeliyiz. Kurultay onayı gerekiyor ve bu onayı alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.
KONGRE’YE BASKI SÖZÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden NATO zirvesi kapsamında karşı karşıya bir görüşme de gerçekleştirmiş ve masadaki en mühim mevzu F-16 harp uçaklarının alımı olmuştu.
Türkiye, Rusya’dan S-400 hava müdafa sistemi almış olduğu için program dışı kalmış olduğu F-35’lere alternatif olarak 40 tane yeni F-16, 80 tane F-16 için ise modernizasyon kiti almak istediğini geçen yıl 30 Eylül’de ABD’ye bildirmişti.
Ankara’ya ulaşan bilgilere nazaran, Erdoğan’ın yinelediği talep üstüne Biden, “Washington’a gider gitmez F-16 mevzusunun Kurultay’den geçmesi için çaba göstereceğim” dedi.
Washington yönetimi Madrid öncesinde de Türkiye’nin yeni F-16 talebine pozitif yaklaşıyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı daha ilkin Kurultay’ye gönderilmiş olduğu bir mektupta, “Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu bulunduğunu ve NATO’ya hizmet edeceğini” kaydetmişti.
Atina Biden’in F-16 desteğini tartışıyor

Son Dakika Haberler