Arjantin’de iktisat bakanı çekilme etti

03.07.2022 12:35 Haber Deposu: BBC Türkçe 2019’da göreve süregelen Guzman Internasyonal Para Fonu (IMF) ile ülkenin dış borcunu tekrardan yapılandırma müzakerelerini yürütmüştü.
Bakan çekilme ederken, koalisyon hükümetinin yerine birini seçmesi için siyasal bir anlaşmaya gereksinim duyacağını belirtti.
Arjantin yüzde 60’ı aşan enflasyon ve kıymet kaybeden bir para birimiyle karşı karşıya.
Guzman’ın istifasından önceki hafta da Arjantin pesosu dolar karşısında kıymet kaybetmişti.
 
KOALİSYON HÜKÜMETİ İÇİNDEKİ AYRILIKLARA İŞARET ETTİ
Arjantinli bakan, Devlet Başkanı Alberto Fernandez’e yazdığı çekilme mektubunda koalisyon hükümeti içindeki ayrılıklara işaret etti.
Öte taraftan Fernandez’in de ekonomik krizden çıkış yolları mevzusunda yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner ile düşünce ayrılığı yaşamış olduğu biliniyor. Guzman istifasını, Kirchner’ın ekonomide bugüne dek attıkları adımları övdüğü bir konuşma yapmış olduğu sırada duyurdu.
2007-15 yılları aralığında devlet başkanlığı meydana getiren Kirchner, ekonomik krizin halkın sırtına yüklenmesini eleştiriyor.
Guzman’ın uyguladığı bütçe açığını azaltma ve mali sıkılaşma politikalarını da tasvip etmiyordu.
Yeni iktisat bakanının Kirchner’ın görüşüyle uyumlu olması durumunda tutum önlemlerinin gevşetilmesi ve devletin ekonomiye müdahalesinin artması mümkün.
Bu durum IMF’yi mutlu etmese de, buna itiraz edemeyebilirler. Zira IMF, Arjantin ile imzaladığı 44 milyarlık pakette yeterince şart bulundurmadığı sebebi öne sürülerek bazı analistler tarafınca eleştirilmişti.
Ukrayna sınırındaki Rus şehrinde oldukca sayıda patlama: 3 ölü, 4 yaralı

Son Dakika Haberler