Avustralya’da sel: Binlerce şahıs için tahliye emri

03.07.2022 16:09 Haber Deposu: İHA Avustralya’nın Yeni Cenup Galler eyaletinin başkenti Sidney şiddetli yağışların peşinden sele teslim oldu. Bilhassa kentin batı kıyısını tesiri altına alan sağanak yağışlar sebebiyle barajlar ve nehirler taştı. Sidney’in güneybatısındaki binlerce şahıs içinse tahliye emri verildi. Yeni Cenup Galler eyaleti Acil Durumlar Bakanı Steph Coke, “Eğer 2021’de güvende kaldıysanız merak etmeyin bu akşam da güvende olacaksınız. Bu ani gelişen bir durum. Daha ilkin sel felaketi yaşamamış bölgelerin de durumdan etkilendiğini görebiliyoruz” dedi. Gezi etmeyi düşünen kişilere günün erken saatlerinde uyarılarda bulunan Coke, “Bu, yaşamı tehdit eden bir acil durum” açıklamasında bulunmuş oldu.
“BARAJLAR DOLDU” Avustralya Meteoroloji Bürosu’ndan meydana getirilen açıklamada ise, birçok bölgeye 200 ila 350 milimetre yağış düşmüş olduğu aktarılırken, sel ve toprak kaymasına karşı uyarılarda bulunulmuş oldu. Yeni Cenup Galler eyaleti Acil Durum Servisi Komiseri Carlene York ise, “Bu gece durum ciddi anlamda daha da kötüleşebilir. Barajların kapasitesi dolu ve taşıyorlar. Nehirler ise fazlaca süratli ve tehlikeli şekilde akıyor. Yağışların olduğu yerlerde, ani sel felaketi riski bulunuyor” dedi.
KURTARILMAYI BEKLEDİ
Son 24 saatte ortalama 2 bin yardım çağrısı alan kurtarma ekipleri, 29 kişiyi sel sularına tutulmaktan kurtardı. Ekiplerin kendisi bulmasını bekleyen bir karı ise, ortalama 1 saat süresince direğin üstünde kurtarılmayı bekledi.Avustralya Müdafa Bakanı Richard Marles, Yeni Cenup Galler eyaletine 100 asker ve 2 helikopter gönderildiğini bildirdi.
Avustralya’nın Queensland ve Yeni Cenup Galler eyaletlerinde Mart ayında yaşanmış olan sel felaketinde 12 şahıs yaşamını kaybetmişti.
Tokalaşmaları gündem oldu

Son Dakika Haberler