‘Gölgede kalmak güneşten tam korumaz’

Dermatoloji (Cildiye) Uzm. Dr. Nalan Saraç, güneşin yaşam için yararlı tesirleri emsalsiz olsa da güneşten kaçınmanın ya da güneşle sınırı olan temasta bulunmanın, sıhhat açısından büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti. Yaz mevsiminde güneş ışınlarının deniz, havuz şeklinde nedenlerle cildi daha çok yıprattığını vurgulayan Uzm. Dr. Nalan Saraç, güneş ışığının cildin erken yaşlanmasını artıran en mühim unsur bulunduğunu belirtti. “Ciltte istenmeyen lekeler oluşabilir” Cildimizin vücudumuzu güneş ışığına ve zararı dokunan kimyasallara karşı korumuş olan, enfeksiyonu önleyen, D vitamini üreten bir kalkan şeklinde vazife gördüğünü belirten Uzm. Dr. Nalan Saraç, “UV ışığı ( ultraviyole ışık) derideki kolajen ve elastik dokuya zarar vererek kolajen yapısını bozar ve sarkmaya niçin olur. Ek olarak ciltte istenmeyen lekeler ve çiller oluşmasına neden olur hatta deri kanseri oluşum riskini de artırır. Nikotin, alkol, fena beslenme, düzensiz uyku şeklinde etkenlerle de cildin yapısı bozulabilir. Cilt daha çok kurur ve mat görünüm alır” diye konuştu. “Esas kaide cildi temiz tutmak”
Cilt bakımında esas kuralın cildin yapısına uygun temizleyicilerle cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi ve güneşten korunması olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Nalan Saraç, “Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da deri tarafınca emilir. Bu yüzden koruyucu önlemlerin hepsi beraber uygulanmalıdır. Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronzsa o denli hasar almış anlama gelir” ifadelerini kullandı. Kum ve deniz güneş ışınlarını yansıtır
Yazları her insanın güneş koruyucu ürünleri kullanmaları icap ettiğinin altını çizen Uzm. Dr. Nalan Saraç, şunları söylemiş oldu: “Güneşten korunmak için sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler giyilmeli, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanılması uygundur. Gölgede kalmak, güneşin zararı dokunan etkilerinden tam olarak korumaz. Kum ve denizin güneş ışıklarını yansıtacağı akılda tutulmalıdır. 11.00-15.00 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmak doğru değildir. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Yazları minimum 30 koruma faktörlü kremler uygun olacaktır. Güneşten koruyucu kremler güneşe çıkmadan 20 dakika ilkin uygulanmalı ve güneşte geçirilen 2 saat sonunda ve yüzme şeklinde ağır terlemeye sebep olan aktivitelerden sonrasında yine uygulanmalıdır.”

Son Dakika Haberler