Kalıcı görme yitirilmesine yol açıyor!

Son yıllarda iklim değişimleri ve ozon tabakasındaki incelme sebebiyle güneş ışınlarının ve bilhassa de ultraviyole (UV) ışınlarının tesiri artıyor. Bundan dolayı uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak; gözde katarakt, sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), halk içinde kuş kanadı ya da göze et adım atması denilen pterjiyum, gözlerde kızarıklık, yanma, batma ve sulanma benzer biçimde rahatsızlıklara niçin olabiliyor. Ek olarak göz çevresindeki ciltte lekelenme, kırışıklık ve cilt kanserine yol açabiliyor.
Güneşin gözlerimizde oluşturduğu hasarlarda, derhal hepimizin sıkça yapmış olduğu hatalar ise mühim bir rol oynuyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, yazları bilhassa ultraviyole ışınlarının yeryüzüne en yoğun ve dik geldiği 10.00-16.00 saatleri içinde güneş gözlüğü olmadan asla dışarıya çıkmamamız gerektiği uyarısında bulunarak, “Eğer dışarıya çıkmaya mecbursanız ne olursa olsun güneş gözlüğü kullanın. Zira, gözlerimizi güneşten korumadığımız takdirde ultraviyole ışınlarının oluşturduğu problemler geri dönüşü olmayan görme yitirilmesine yol açabiliyor” diyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, yazları gözlerimizi tehdit eden hatalı alışkanlıklarımızı söyledi; mühim tavsiyeler ve uyarılarda bulunmuş oldu. Hata: Güneş gözlüğü kullanmamakDoğrusu: Yazları meydana getirilen hatalı alışkanlıkların başlangıcında, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10.00-16.00 saatleri içinde güneş gözlüğü kullanmadan dışarıda olmak geliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, güneş altında uzun süre kalmanız gerekiyorsa UV ışınlarının bu tür zararı olan etkilerinden güneş gözlükleri ve şapka ile korunmayı asla dikkatsizlik etmemeniz gerektiği uyarısında bulunuyor.Hata: Kontakt lens ile havuza ve denize girmekDoğrusu: Kontakt lens ile havuza ve denize girmek enfeksiyon riskini arttırıyor. Ek olarak havuz sularının dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasal maddeler hem kontakt lensin yapısını bozuyor hem de gözde alerjik reaksiyonlara niçin olabiliyor. Kesinlikle kontakt lens kullanmanız gerekiyorsa üstüne yüzücü gözlüğü takmanız gerekiyor. Böylece gözün suyla temas etmesini önlemiş olmuş olursunuz. Ek olarak enfeksiyon riskine karşı günlük kullanılıp atılan lensleri tercih etmenizde yarar var.
Hata: Gözleri ovuşturmakDoğrusu: Yazları kuru, sıcak, tozlu ve polenli ortam, gözlerde kızarıklığa ve kaşıntıya yol açabiliyor. Kumsalda, oyun parkında ve kum havuzlarında yetişkinler ile evlatların gözlerine kum kaçması çoğunlukla karşılaşılan bir tablo. “Bu durumda gözler mümkün olduğunca kaşınmamalı, ovuşturulmamalı ve bolca suyla yıkanmalı” uyarısında bulunan Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, “Ek olarak sık sık ellerin göze götürülmesi de enfeksiyon riskini arttırıyor. Tablonun daha da ciddileşmemesi için enfeksiyon varlığında ne olursa olsun bir göz hekimine muayene olunmalıdır” bilgisini veriyor.Klimanın karşısında serinlemekDoğrusu: Göz kuruluğuna karşı sıcak yazları serinlemek için klimanın karşısına asla geçmeyin. Klimaların bulunmuş olduğu ortamlarda göz kuruluğundan etkilenmemek için klimanın üfleme yönü yüzünüze doğru olmamalı. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, gözyaşı fonksiyonunda problem var ise suni gözyaşı desteği icap ettiğini belirterek, “Göz kuruluğu olan hastaların bilhassa uzun soluklu uçuşlarda suni gözyaşı damlaları kullanmaları rahatlatıcı olacaktır. Klimalı ofislerde bilgisayar karşısında çalışan bireylerin belirli aralıklarla molalar vererek çalışmalarında yarar var. Ek olarak araçlarda da klima fanları direkt yüze çevrilmemelidir” diyor.
Hata: UV bloke edici özelliği bulunmayan gözlük kullanmak
Doğrusu: Güneş gözlüğü denildiğinde aklımıza ilk olarak ‘koyu renkli’ camlar geliyor. Normalde, güneşli, parlak ve ışıklı ortamlarda göz bebeklerimiz küçülerek göze zararı olan ve fazla ışığın girmesini engelliyorlar. Sadece ışınlar koyu renkli bir camdan geçerek geliyorsa göz bebeklerimiz yeterince küçülmüyor. Bir anlamda gözün müdafa mekanizması dönem dışı bırakılmış oluyor. Bu durumda kullanılan gözlüğün UV bloke edici tesiri kafi değilse, gözümüz için zararı olan olan ışınlar gözümüze daha çok zarar veriyor. “Dolayısıyla UV bloke edici özelliği bulunmayan koyu renkli gözlükler göz için zararlıdır” uyarısında bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Nasihat, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Parlamadan koruma ile UV koruma içinde fark vardır. Gözlüğün koruyucu özelliği camın rengine ve koyuluğuna değil, cam kalitesi ve UV filtresi olmasına bağlıdır. Gözlük camları UV ışınlarını 400 nm değerine kadar engellemelidir. Doğrusu, UV400 etiketi olan camlar tercih edilmelidir. Ek olarak gözlüğün çerçevesi yüze tam olarak oturmalıdır. Minik camlar göz çevresini tamamen kapatmamaları sebebiyle kenarlardan güneş ışınlarının girmesine izin verdikleri için büyük camlı gözlükleri tercih edilmelidir”
Hata: Bulutlu havalarda gözleri korumamakDoğrusu: Çoğu zaman güneş gözlüğünün yalnız güneşli havalarda kullanılması icap ettiğini düşünüyoruz. Sadece ultraviyole ışınları açık ve güneşli havalarda olduğu benzer biçimde kapalı ve bulutlu havalarda da aynı oranda etkili oluyor. Bundan dolayı gözlerinizin korunması açısından bilhassa risk grubundaysanız bulutlu havalarda da güneş gözlüğü kullanmanız büyük ehemmiyet taşıyor.
Hata: Güneşe direkt bakmakDoğrusu: Güneşe direkt bakma sonucunda fazlaca kısa sürede makula (sarı nokta) hasarı oluşabiliyor. Bu durum da görme yitirilmesine yol açabiliyor. Bilhassa güneş tutulmasını izlerken koruyucu gözlük kullanmayı asla dikkatsizlik etmeyin güneşe direkt olarak bakmaktan kaçının.

Son Dakika Haberler