Nesli tükenme tehlikesindeki oluklu kertenkele ölü bulunmuş oldu

 
Kemal ERBEN/EĞİRDİR, (DHA) – ISPARTA’nın Eğirdir ilçesinde nesli tükenmekte tehlikesindeki yılan görünümlü oluklu kertenkele ölü bulunmuş oldu.
Eğirdir’de Balkırı Köyü Muhtarı Adil Özdemir bahçe yolunda oluklu kertenkeleyi ölü buldu. Boyun kısmının alt tarafına almış olduğu darbeyle öldüğünü sanılan oluklu kertenkeleyi inceleyen Muhtar Özdemir, nesli tükenme tehlikesindeki kertenkelenin ölümüne üzüldüğünü beyan etti. Muhtarı Özdemir, “Bahçeye gidiyordum traktörle geçerken fark ettim. Yılan olduğu düşünelerek öldürüyorlar. Bu yılan değil, oluklu kertenkele. Nesli tükenmekte olan bir hayvan. Öldürülmesine üzüldüm” dedi.
Yılana benzediği için ‘kör yılan’ olarak malum oluklu kertenkele ekolojik denge için mühim işleve haiz. Bacakları olmaması sebebiyle yılan şeklinde ilerleyen oluklu kertenkele, başta fareler, zararı dokunan böceklerle besleniyor.

“Mahalli Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafınca ajanslardan otomatikman çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üstünde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, mesuliyet ilgili ajanslardadır.

Son Dakika Haberler