Rusya Müdafa Bakanı Şoygu: “Luhansk operasyonu tamamlandı”

04.07.2022 17:47 Haber Deposu: İHA Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Ukrayna’daki askeri operasyonlara dair rapor sundu. Rus ordusunun Luhansk bölgesinde sürdürdüğü operasyonlarla ilgili bilgiler aktaran Şoygu,”19 Haziran tarihinde General Lapin komutasında merkezi askeri güçler Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin ikinci kolordu birlikleriyle, Komutan Surovikin komutasındaki cenup grubu birlikleriyle, Luhansk Halk Cumhuriyeti topraklarını kurtarmak için operasyonlar başlattı” dedi.
Luhansk bölgesindeki Lisiçansk kentini de aldıklarını ifade eden Şoygu, “İki hafta süresince düşmanlar, Gorskiy, Lisiçansk ve Severodonetsk’te kuşatma altına alındı ve etkisiz hale getirildi. 25 yerleşim birimi denetim altına alınmış olup bunların en büyükleri Severodonetsk, Zolotoye, Gorskoye, Volçeyarovka. Operasyon, dün LHC’nin en büyük kentlerinden kabul edilen Lisiçansk’ın özgürleştirilmesiyle tamamlandı” ifadelerini kullandı.
“OPERASYONLAR SIRASINDA 670 KİLOMETRELİK BİR ALAN ELE GEÇİRİLDİ”
Rus ordusunun Luhansk’taki operasyonları esnasında Ukrayna ordusuna da ağır kayıplar verdirdiklerini aktaran Şoygu, “Operasyonlar esnasında 670 kilometrelik bir alan ele geçirildi. 2 bin 218 Ukrayna askeri etkisiz hale getirildi ve 196 tank ve askeri vasıta, 12 tayyare, 1 helikopter, 69 insansız hava aracı, 6 uzun menzilli roket sistemi, 97 tane roket atar sistemi, 166 tane topçu sistemleriyle 216 tane çeşitli askeri araçlar imha edildi” dedi.
PUTİN, KOMUTANLARI VE ASKERLERİ TEBRİK ETTİ
Şoygu’nun raporu sunmasının arkasından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin birliklerin başındaki komutanları ve Rus askerlerini kutlama ederek, “Onlar anavatanlarının özgürleştirilmesi esnasında etken şekilde hareket ettiler, kelimenin tam anlamıyla cesaret ve kahramanlık sergilediler. Hepinizi kutluyorum ve başarılarınızın devamını arzuluyorum. Luhansk yönünde silahlı faaliyetlere katılan başarı ve zafer elde eden birlikler ne olursa olsun dinlenmeli. Askeri olanak ve kabiliyetlerini artırmalı. Doğu ve Batı grupları da dahil öteki birlikler, daha ilkin onaylanan plan dahilinde görevlerini yerine getirmeli” şeklinde konuştu.
Ukrayna’nın doğusundaki ‘son kale’ düştü… Zelenski’den ilk izahat!

Son Dakika Haberler