Zelenskiy dünyaya seslendi: Tüm ülkelerin ortak görevi

04.07.2022 19:04 Haber Deposu: İHA Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, İsviçre’nin Lugano kentinde “Ukrayna Kalkınma Konferansı” düzenlendi. Videokonferans yöntemiyle düzenlenen konferansın açılış konuşmasını icra eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın işgalinden sonrasında Ukrayna’nın tekrardan inşasının demokratik dünyanın “ortak bir görevi” bulunduğunu belirterek, “Ukrayna’nın tekrardan inşası mahalli bir proje değil. Bu bir ulusun projesi değil, tüm demokratik dünyanın, uygar bulunduğunu söyleyebilen tüm ülkelerin ortak görevidir” dedi.
Yaşam alanlarının tekrardan inşasının insanı insan icra eden her şeyi tekrardan inşa etmek anlamına geldiğini ifade eden Zelenskiy, tekrardan inşanın bununla birlikte “ülkeler, firmalar ve uzmanlar için özgürlüğün niçin herhangi bir tiranlıktan daha kuvvetli bulunduğunu gösterme fırsatı” anlamına geldiğini savundu. Ukrayna’nın tekrardan inşası için 750 milyar dolar lazım
Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ise yapmış olduğu konuşmada, Ukrayna’nın mali desteğe ihtiyacı bulunduğunu yineleyerek, Ukrayna’nın tekrardan inşası için 750 milyar dolara gereksinim bulunduğunu açıkladı. Dünya genelinde el konulmuş olan Rus varlıklarının Ukrayna için mühim bir finansman deposu olması icap ettiğini aktaran Şmihal, “Halihazırda 750 milyar dolar olarak tahmin edilen kurtarma planı için kim ödeme yapmalı? Kurtarmanın ana kaynağının Rusya ve Rus oligarklarının el konulmuş olan varlıkları olması gerektiğine inanıyoruz. Rus yetkililer, bu kanlı savaşı başlattı. Bu büyük yıkıma onlar niçin oldular ve bundan görevli tutulmalılar” dedi.
Şmihal, “Rusya’nın dondurulan varlıkları, çeşitli tahminlere bakılırsa 300 milyar dolar ile 500 milyar dolar içinde değişiyor” ifadelerini kullandı.
Rus saldırıları ile Ukrayna’nın altyapısına direkt verilen zararın 100 milyar dolardan fazla bulunduğunu aktaran Şmihal, “Bin 200’den fazla eğitim kurumu, 200’den fazla hastane, binlerce kilometre gaz boru hattı, su ve elektrik şebekesi, yollar ve demiryolları yıkıldı yada hasar görmüş oldu” dedi.

Son Dakika Haberler